חשק מיני

כמו תיאבון, עייפות או החיבה לחתולים, גם חשק מיני הוא עניין סובייקטיבי למדי. זה די דומה למה שאנחנו חווים בזמן נהיגה: כל מי שלא נוהג במהירות שלנו הוא או איטי מידי או מופרע מידי ומי שנוהג כמונו יהיה קל ונוח יותר להתאזן מולו. חשק מיני יכול להופיע בתדירויות משתנות אצל אנשים שונים, להגיע בכמויות מוגברות או פחותות על פי תקופה, על פי משיכה לפרטנר, בהתאם למצב רגשי או פיזיולוגי ועל פי סיטואציות משתנות. קביעת רמות החשק המיני עוזרת לנו לשפוט ולסווג את בני הזוג הפוטנציאליים שלנו, לזהות מי מהם מתאים לנו יותר או פחות גם מהזווית האישיותית ומי מהם יתאים לקשר עמוק ומחייב יותר.

בדרך כלל כשמדברים על חשק מיני, מתייחסים למצב של ירידה בחשק. נכון שלמבוגרים שסוחבים איתם בלאי גופני ואולי גם רגשי זה נוטה לקרות יותר, אבל גם תקיעות בזוגיות, בעיות בתפקוד המיני, נטייה למצבים נפשיים מורכבים כמו ירידה בביטחון העצמאי, אבל או טראומה ואפילו חוסר שמירה על אורח חיים בריא יכולים לפגוע בתשוקה ורמות החשק בכל הגילאים, בקרב גברים ונשים גם יחד, אם כי בקרב נשים זה קורה מעט יותר.

 

ממה נוצר חשק המיני?

בעולם המחקר קיימות שתי גישות לנושא החשק המיני:

 

גישה פיזיולוגית

עוררות גופנית ופסיכולוגית שמתבטאת בפרץ של תשוקה בעיקר כלפי אנשים חדשים שאנחנו נמשכים אליהם. בזוגיות עם הזמן התשוקה פוחתת אבל היא עדיין תישאר מרכיב חשוב במיניות.

 

גישה תרבותית

אורך החיים שלנו גורם לנו לפתח חשק ברמות משתנות והוא גם תלוי תרבות ומקום. בתרבויות מסוימות כמו האסלאם או במגזר החרדי למשל, לא נהוג לדון בחשקים מיניים ועל כן הם עשויים להיות בתדירות נמוכה יותר.

 

מהי רמת החשק המיני התקינה? האם בכלל ניתן למדוד אותה?

זו נשמעת כמו שאלה די טובה, למרות שהשאלה האמיתית שצריך לשאול כדי לענות, היא מה רמת החשק ה”רגילה” של כל אדם לעצמו?

 

ועכשיו נסביר:

פגיעה או ירידה בחשק יכולה להיגרם מעשרות סיבות שלא בכולן אנחנו אשמים. גלולות למניעת הריון או התקנים תוך-רחמיים למשל ידועים כמדכאי חשק ממדרגה ראשונה וגם לכדורים ללחץ הדם יש נטייה לאפקט דומה. אנשים שסובלים מדיכאון או חרדה ומטופלים בתרופות מדווחים על ירידה בחשק המיני שמובילה לא מעט פעמים לסכסוכים, ויכוחים ומחלוקות בין בני זוג. לכן כל שינוי פיזי, בריאותי או גופני יכול להפחית או להעלות את רמות החשק לאורך החיים.

בהיבט הנפשי בהחלט חשוב לגעת: יש אנשים שהאופי שלהם “קריר” יותר, או שהם זקוקים לפחות מין. אין זה אומר שהם לא בעלי חשק מיני כלל. מהצד השני של המשוואה נמצאים אלה שיש להם עודף בחשק המיני והם יכולים להיות מעוררים ופעילים 24/7. גם זה מצביע בדרך כלל על מטען נפשי לא פתור.

לכן התשובה היא שכמו כל דבר בחיים, גם החשק המיני זקוק לאיזון. ומהו אותו איזון? בעיקר המקום שבו אנחנו מרגישים שלמים, בטוחים ומסופקים ושמתיישב עם הצרכים, החשקים והציפיות שלנו ושל בני הזוג או הפרטנרים. הרבה פעמים, רק על סמך הפידבקים מהצד השני נוכל בכלל לדעת האם רמת החשק שלנו “תקינה” או “מספיקה”.

 

גברים ונשים: למי יש יותר חשק מיני ולמי פחות? 

על פי הסטטיסטיקה גברים רוצים יותר. מי שאחראי לכך בגוף הגבר הוא הורמון הטסטוסטרון ששולט ברמות החשק ופוחת ככל שהגיל מתקדם. גם אצל נשים קיים ההורמון אך בתדירות נמוכה. בנוסף, לנשים יש בעיה משנית שקשורה לסיטואציות שהן חוות. אם אישה מסוימת סובלת למשל מכאבים נרתיקיים או סתם לא בא לה כי היא לא נהנית מהסקס, יש לה פחות חשק. אם היא חווה מצב רגשי קשה או שהיא מקבלת יחס טעון שיפור מבן הזוג, היא פחות תרצה להיכנס למיטה. גברים לעומת זאת, יראו בסקס כפיצוי על יום או תקופה קשים, על ריב או מחלוקת, אפילו יום עמוס בעבודה. מחקרים הראו שגברים שמצליחים יותר, סובלים מירידה קשה ברמות החשק: הם טרודים יותר בקריירה, במעמד והכסף וזה מגיע על חשבון האנרגיה והתשוקה שלהם. גבר מצליח שמקבל סיפוק ממקומות אחרים, מקבל בוסט משמעותי לגבריות והמיניות שלו לאורך היום אך חוזר הביתה מותש ובדרך כלל חסר יצרים כפי שפעם היו לו.

בדרך כלל התלונה לגבי פגיעה בחשק תהיה מצד מי שבני זוגם חווים את ההפרעה. גבר או אישה שאין להם חשק מיני סביר בעיני בני הזוג פחות יבחינו בכך בכוחות עצמם ורק לאחר שיקוף של הדברים מבני הזוג הם יתחילו להפנים את הנושא ולברר כיצד לטפל בו. נכון שיש גם אנשים שיבחינו בזה עצמאית (ההנחה היא שנשים מודעות לאבדן החשק שלהן יותר מאשר גברים) אך המסלול שהם יעברו מהרגע שיבינו לבד את היקף התופעה, דרך ההכרה בבעיה ועד שינסו לטפל בה הוא ארוך הרבה יותר.

 

האם פורנו מעודד חשק מיני?

התרבות המודרנית מכניסה המון הקשרים וקונוטציות מיניות באופן אינטנסיבי לתחומי חיים אחרים. אישה סקסית יכולה לפרסם כלי עבודה, חברת אופנה לעולם תדגיש את קווי המתאר המפתים של הגוף ואוכל כבר מזמן לא נועד כדי להשביע רק את הקיבה. ובעולם עתיר גירויים מיניים, הפורנו הוא בהחלט פסגת התשוקה. אם בעולם האמיתי מדברים אלינו דרך רבדים סמויים או מרומזים, בפורנו המסרים המיניים ישירים לחלוטין.

סרטים כחולים נועדו כדי לעורר את היצרים והתשוקה ובהחלט יכולים להגביר משמעותית את החשק המיני, אך עד לנקודה מסוימת. אם הצפייה בפורנו על מנת לספוג ממנו דחפים הופכת לקבועה, מתפתחת בה תלות. אנשים רבים טוענים שהם לא מצליחים להשיג מגע אינטימי אם לא מלווה בזה צפייה מקדימה של כמה דקות לפחות בסרטון כחול ולפעמים המצב חמור עד כדי שיש מי שמעדיף לצפות ולאונן בלבד ולהימנע מיחסי אישות ואהבה ממשיים. לאחר תקופה, פורנו יכול לכבות את הליבידו הטבעי של הגוף ולגרום לו להתעורר רק עם הצפייה. ככל שהגוף והמוח יקשרו יותר בין החוויה הוויזואלית (המטעה והבלתי טבעית בדרך כלל) לבין החשק המיני, כך זמן הצפייה יצטרך להתארך יותר ויותר לפני שיהיה אפשר להרוויח ממנה ניצוצות של חשק.

 

ירידה בחשק המיני: זה קורה בכל הגילאים 

אם בעבר היה נהוג לדבר על החשק המיני סביב גילאי 50-60, היום נהוג להתחיל כבר כשמגיעים הילדים והקריירה לתמונה. שגרת החיים הלחוצה מצריכה מאיתנו הרבה מאוד כוחות ואנרגיה, שלא משאירים די מקום ליחסים אינטימיים. הדבר האחרון שהורה טרי (בעיקר אמהות מניקות) מעוניין בו בסוף היום הוא “לתת ביצוע” שידרוש ממנו השקעה ומשאבים נוספים. תקופת החיים הראשונה עם הילדים לחוצה מאוד ומצריכה התמודדות חיים מורכבת. זה גם הזמן שבו מציעים רוב המטפלים הזוגיים להתחיל לעבוד על הדברים, כדי לשמר כמה שניתן את מה שעוד אפשר, לפני שהפערים יתחילו להיערם.

כשבני הזוג חווים את שגרת החיים התובענית, גם אם הם חברים נפלאים זה לזו, אוהבים, תומכים ומכילים, המחסור בסקס יהיה מורגש. אם לאחד מבני הזוג אין חשק, נוצר תסכול וכך נולדים הרבה ריבים. רובם אגב, לא ייגעו ישירות בנושא המיני אלא יושלכו בדרך כלל על דברים אחרים. בני הזוג עושים פתאום דברים שמפריעים לנו, אנחנו מעירים להם, הם מתגוננים ומתפתח ויכוח שימשיך בכל פעם שהנושא יעלה. מה שיגרום לשיחות על מין והפתיחות המינית להידחק עוד ועוד לשוליים.

חוקרי מיניות מתייחסים לרווקים ורווקות בדרך כלל כמי שנהנים יותר. אצלם החשק והתשוקה גבוהים יותר משום שהם חווים בכל פעם מחדש כיבוש של היצרים, התשוקות והעניין החדש. הם נכנסים להרפתקאות חדשות ומפתיעות שעשויות להשפיע לטובה על מצב ההורמונים. אנשים בזוגיות חווים הרבה פחות גיוון, מה שגורם להם לפגיעה (בעיקר אצל הגברים) די מהירה בעוצמת החשק.

אם נרד בגילאים אפילו יותר, נגלה שדה חדש של בעיות חשק. אמנם בגיל ההתבגרות וגם בשנות העשרים ההורמונים שלנו בשיאם, המצב הגופני נפלא והעולם הוא מצע אטרקטיבי של סיטואציות, כיף חיים ובילויים. מצד שני, הצעירים כיום נוטים להשתמש בכמות מוגברת של אלכוהול, סיגריות וסמים, מה שגורם לעלייה חריפה בסובלים מפגיעה בחשק ובתפקוד המיני. מובן שוודקה או אם.די.אם.איי יכולים גם להזניק את הריגוש והחשקים לשמיים, אך בטווח הארוך הם יכבו את התחושות, ממש כפי שקורה בצריכה מוגזמת של פורנוגרפיה.

 

אז איך אפשר לעורר או להגביר חשק המיני?

 

שמירה על היצירתיות

תנוחה חדשה, אביזר ואפילו סרט יכולים לעזור לכם להשיג את החשק ששכחתם איך להרגיש. אם הפרטנרים שלכם סובלים מאבדן החשק המיני, נסו לעניין אותם במשהו חדש, אחר, מגוון וסוער ונסו לראות אם זה מסקרן אותם לנסות והם משתפים אתכם פעולה. חשוב להכניס ריגושים חדשים למיטה ולא להפסיק לנסות, גם אם החשק מועט. לפעמים מגלים שתנוחה שבעבר מאוד אהבנו ושבעקבות חוסר ההנאה בה החשק ירד, מתחלפת באחת חדשה ומסעירה שמציתה את הכל מחדש.

 

טיפול/ ייעוץ זוגי

לפעמים מה שהיה טבעי ואינטואיטיבי בתחילת הקשר נעלם והוחלף בכל מיני לחצים כאלה ואחרים. המטרה היא להביא את שני בני הזוג למצב של שביעות רצון מיחסי המין ולחזק ביניהם את הקשר, כך שהחיים הזוגיים ימשיכו להיות נפלאים מכל הבחינות. אפשר למצוא כיום שפע של סדנאות אישיות, פגישות אצל מומחים בנושא וקורסים. חשוב לומר ששני בני הזוג יצטרכו להסכים על כך ולשתף פעולה בטיפול, מה שלא תמיד מגיע כל כך בקלות.

 

טיפול תרופתי

ישנן לא מעט תרופות שיוכלו לעזור לאווירה להתחמם, אך הדבר מגובה בבדיקות אצל רופאים מומחים והסקת מסקנות ספציפית מאוד. הרפואה עוזרת יותר למצבים של בעיות בתפקוד המיני מאשר להגברת החשק, אם כי ניתן ליטול הורמונים של אסטרוגן וטסטוסטרון, לקבל ויאגרה או סיאליס שישפרו את התפקוד ויציתו מחדש את החשק. מצד שני, לא כל מי שטוען לירידה ברמות החשק יצליח למצוא מזור ברפואה.

 

תוספים טבעיים

קיימים צמחים שניתן ליטול כטבלייה או חליטה שידועים כמגבירי תשוקה עוצמתיים. הגת והחילבה המפורסמים עושים בדיוק את זה, אך אליהם נוספו גם שפע זנים נפלאים שמשומשים למרפא ולבריאות בעולם כולו. כן, הם גם עוזרים לתחושה הטובה והחיונית, משפרים את מצב הרוח ומגבירים מאוד את רמות החשק.

 

אורח חיים בריא

אם תתעמלו, תאכלו פחות מטוגנים ושומניים ותשתו יותר מים, תשמרו על כמות מספקת של שעות שינה ותימנעו משאיבה של שעות בכל יום לתוך הסמארטפון, יש לכם סיכוי טוב מאוד להחזיר את החשק המיני שדעך ואבד עם הזמן. מומלץ גם להימנע מצריכת אלכוהול וסמים מוגברת.

 

מבט פנימה

נכון שסקס הוא דינמיקה בין שני אנשים ושאולי אחד מהם יהיה עם פחות חשק, אבל לא מזיק לנסות ולברר מדוע זה קורה. אולי משום שבן הזוג ביקורתי? אולי בת הזוג מרוחקת? אולי התרחש לאחרונה משבר אישי שהשפיע יותר ממה שחשבתם? אולי בעקבות טראומה או חוויה מינית שלילית בעבר? האם זו התקופה האחרונה שמוסיפה לכם המון לחץ ורעש מחשבתי? אולי תרופה מסוימת שהתחלתם ליטול או שינוי תזונתי שעשיתם? ככל שתנסו לעקוב אחרי מהלך השגרה ואורח החיים הנוכחי שלכם, יהיה קל יותר לשים את האצבע על הסיבה הנכונה ולטפל בה.

DateMe

קונדום: הכל על שומר הראש שלך

השימוש באמצעי מניעה הפך בעשורים האחרונים לדבר נפוץ ומקובל מאוד בחברה המודרנית. כיום ניתמן למצוא מגוון רחב מאוד של אמצעי מניעה, החל מגלולות ומדבקות הורמונליות

קרא עוד »