מתי חשוב לערוך אבחון פסיכודידקטי?

אבחונים פסיכודידקטיים נעשו פופולריים עם השנים, כאשר יותר ויותר תלמידים פונים על מנת לבדוק ולקבל המלצות לטיפול והתאמות.

המאמר יעסוק בחשיבות האבחון הפסיכודידקטי ומתי כדאי לערוך אותו.

 

לקויי למידה בישראל

בשנים האחרונות אבחון פסיכודידקטי בישראל הפך לכלי בידי תלמידים על מנת להשיג התאמות למיניהן בבית הספר כדי לעבור את המבחנים ביתר קלות. ב-2016 כ-60% תלמידים מאזור מסוים עם מצב סוציו אקונומי גבוה אובחנו כלקויי למידה. ב-2019 אובחנו כ-40% מכלל ילדי ישראל כלקויי למידה. האם אכן כל כך הרבה תלמידים הם לקויי למידה?

 

מדוע האבחון הפסיכודידקטי חשוב?

כאשר ניגשים לאבחון התוצאות מראות את הפוטנציאל הלימודי של התלמיד, כישורי חשיבה ויכולת ריכוז, חוזקות וחולשות לימודיות. לאחר ניתוח הנתונים ניתן לאבחן את לקויות הלמידה ולהמליץ על התגבור שבית הספר יכול להעניק, על שיעורים פרטיים שניתן לקבל מחוץ למסגרת הכיתתית, טיפול רגשי עם הדרכת הורים ועל התאמות במוסד החינוכי.

 

אפשר לגלות קושי בקשב וריכוז?

באמצעות האבחון הפסיכודידקטי ניתן לקבל רמזים המעידים על קשיים בקשב וריכוז. במקרים כאלו יש לברר את הרמזים אצל פסיכיאטר או נוירולוג שרק הם יכולים לאבחן קשב וריכוז באמצעות אבחונים שונים. ישנם שלושה סוגי אבחונים: מבחן טובה, brc, moxo. בדיקת מוקסו היא הפופולרית מבניהם כיוון שרמת הדיוק שלה היא 90% ולכן ניתן לגלות באמצעותה האם יש בעיות של קשב וריכוז בצורה האמינה ביותר. בשל העובדה שהאבחון הפסיכודידקטי נעשה בחלק הפסיכולוגי רגשי שלו באמצעות פסיכולוגית, קל לזהות רמזים לקשב וריכוז ולשלוח לאבחון מתאים.

 

מה בודקים באבחון פסיכודידקטי?

מעבר לחלק הפסיכולוגי והרגשי ישנו החלק הדידקטי שנבדק על ידי מאבחנת דידקטית מוסמכת. כל מה שקשור בתהליכי למידה, קריאה וכתיבה, הבנה, הבעה, זיכרון, התארגנות, ביצוע משימות, הבנת הוראות, תפיסה חזותית, חשיבה בלתי מילולית, קשב וריכוז, סגנון ודרכי למידה. ניתן גם להרחיב את האבחון לתחומים של אנגלית ומתמטיקה. האבחון עורך בין 4-5 שעות ובנוסף לו ההורים מקבלים שאלונים בנוגע להתפתחות הילד ומצבו הרגשי לימודי. לבסוף ההורים מקבלים משוב ולאחר מספר שבועות את האבחון עם ההמלצות הנדרשות.

 

מתי חשוב לעבור את האבחון?

ניתן לעבור את האבחון מגיל 7-18 ואין צורך לחכות להפניה של המוסד החינוכי. חשוב להיוועץ עם היועצת, הפסיכולוגית, המורה וכד’, אך אם נראה להורים המכירים הכי טוב את ילדם, שישנו קושי בתהליכי למידה או ספציפית בקריאה וכתיבה, יש לפנות לאבחון. הורים שאינם ממהרים יכולים לחכות שהצוות החינוכי יבנה תכנית שתקדם את ילדיהם ואם היא לא תעזור לאחר פרק זמן לפנות לאבחון. יש לקחת בחשבון שהאבחון תקף ל-5 שנים בבית ספר יסודי. מי שעושה את האבחון מחטיבת הביניים יוכל להשתמש בו להתאמות עד גיל 25 להשלמת בגרויות. ישנם גם מוסדות להשכלה גבוהה שמתחשבים בהתאמות ומקלים על סטודנטים עם לקויות למידה.

 

ילדה מאובחנת

DateMe

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *